Pierwsza jazda motocyklem – jak się przygotować?

Jeśli jesteście zainteresowani rozpoczęciem swojej przygody z motocyklem i chcecie dowiedzieć się, jak się przygotować na pierwsze jazdy, to jesteście we właściwym miejscu. Oto kilka ważnych wskazówek, które pomogą Wam rozpocząć naukę w naszym ośrodku.

Kask i  rękawice – must have!

Przed rozpoczęciem kursu pomyślcie o zakupie tych elementów moto garderoby. Kask przede wszystkim powinien posiadać wszelkie atesty i certyfikaty bezpieczeństwa. Obecnie na rynku jest ogromny wybór kasków, jednak przy wyborze zwróćcie uwagę na niezbędne homologacje.

Jeśli jednak, nie zdążysz zorganizować sobie kasku na jazdy, oczywiście nasz ośrodek udostępni Ci go za darmo, jednak pamiętaj o zabraniu ze sobą kominiarki – wiesz, higiena i te sprawy 😉

Rękawice motocyklowe powinny zapewniać odpowiednią ochronę dla dłoni i palców. Szukajcie modeli z wzmocnieniami w miejscach narażonych na urazy, takich jak kłykcie, dłonie, stawy i kciuki (obdarte kostki na rękach to ostatnia rzecz jaką chcielibyście wynieść z kursu – są to niezwykle bolesne kontuzje).

Rękawice powinny być  wykonane ze skóry lub tworzywa sztucznego, wystarczająco wytrzymałe i odporne na ścieranie, i jednocześnie być wygodne i dobrze dopasowane do dłoni. Sprawdźcie, czy mają regulowane paski lub zapięcia, które umożliwiają dostosowanie ich do swojego rozmiaru. Pamiętajcie, żeby wybrać modele, które nie krępują ruchów palców i pozwalają na pewny chwyt manetek.

Dowolny ubiór kursanta na kursie czyli czy mogę jeździć w japonkach?

Poza kaskiem i rękawicami nie stawiamy przed Wami żadnych obowiązkowych elementów stroju motocyklowego. Oczywiście obowiązują długie spodnie, długi rękaw i płaskie obuwie (z pewnością nie klapki!). Jeśli posiadacie w szafie profesjonalne elementy odzieżowe na motocykl – zabierzcie je ze sobą oczywiście! Na placu, gdzie rozpoczynamy jazdy jest garaż, gdzie możecie nawet się przebrać, więc nie musicie chodzić w nich cały dzień i się pocić. 

Dodatkowe rzeczy, które z pewnością się przydadzą na jazdach

✔️ Koniecznie miejcie ze sobą dokument tożsamości (dowód lub paszport), wiadomo, że instruktor z którym będzie Was prowadził już po pierwszych jazdach będzie wam przybijał piątkę i znał Was z imienia, ale w czasie kontroli drogowej będzie zupełnie inaczej. Dlatego bez dowodu ani rusz! 

✔️ Woda! Taka drobnostka, a jak wiele zmienia.  Plac jest cały wyasfaltowany, w upalne dni jest tam naprawdę gorąco. Dodatkowo siedzisz tam w kasku i w pełnym ubraniu, a temperaturkę podkręca jeszcze ciepła maszyna. Na sam opis robi się już gorąco, prawda? Zatem weźcie ze sobą butelkę wody – pamiętaj, motocyklista nie kaktus, pić musi. Niech Waszym wzorem będzie instruktor, który w takich okolicznościach wylewa wodę na siebie z taką gracją, że wszyscy myślą, że oglądają nowy hit na Instagramie 😊😂

Powtórka z teorii na jazdach, czemu nie?

Jeśli chcecie zaoszczędzić trochę czasu na swoją korzyść, przed pierwszymi jazdami przypomnijcie sobie czynności obsługowe motocykla – światełka, sprawdzenie napięcia łańcucha, płyny itp. (na youtube jest pełno materiałów na ten temat – wystarczy poszukać). Dodatkowo zapoznajcie się z zadaniami, które są wykonywane na placu manewrowym – slalom szybki, slalom wolny, ósemka, omijanie przeszkody, ruszanie na wzniesieniu i hamowanie awaryjne. Wy zaoszczędzicie sobie sporo czasu znając te zagadnienia, a w oczach instruktora urośniecie kilka centymetrów. Oczywiście omówicie z nim każdy element, ale będzie to dużo łatwiejsze i przyjemniejsze.