Możliwe, że od 17 września wróci możliwość zredukowania punktów karnych ze swojego konta. Kursy redukujące punkty wracają do WORDów!

Jak podają różne źródła, będzie to możliwe, ponieważ wstrzymywana do tej pory ustawa czekała na komunikat ministra cyfryzacji, mówiący o tym, że CEPiK jest gotowy na rejestrację redukowanych punktów. Komunikat już się pojawił i określił termin wdrożenia na 17 września 2023 r. Niestety, wciąż brakuje uregulowanych zasad, choć pojawił się projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych zatem można sądzić, że jest spora szansa na powrót kursów redukujących punkty w połowie września.

W ciągu roku będzie można podejść dwukrotnie do kursu, gdzie każdorazowo będzie można zredukować po 6 punktów czyli maksymalnie 12 punktów w ciągu roku.

Projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji przewiduje konkretny plan wykładów. Będzie się on składał z 8 godzinnych wykładów, przy czym zajęcia rozlicza się w godzinach lekcyjnych (45’), a nie zegarowych:

  • 2 godz. wykładu w zakresie zasad i przepisów ruchu drogowego. Zajęcia poprowadzi policjant lub osoba, która ma specjalistyczną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przewidziana jest tu prezentacja ze studium przypadków.
  • 2 godz. wykładu w zakresie wypadków drogowych w Polsce. Chodzi o omówienie ich skutków, przyczyn i sposobów zapobiegania. Zajęcia poprowadzi policjant lub osoba, która ma specjalistyczną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przewidziany jest tu film lub prezentacja.
  • 2 godz. wykładu w zakresie prawnych i społecznych skutków wypadków drogowych. Zajęcia poprowadzi policjant lub osoba, która ma specjalistyczną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przewidziany jest tu film.
  • 2 godz. wykładu w zakresie psychologicznych aspektów kierowania pojazdem. Zajęcia poprowadzi psycholog transportu. Przewidziany jest tu film lub prezentacja.

Uwzględniono również w czasie szkolenia ćwiczenia praktyczne z hamowania awaryjnego, gdzie każdy z uczestników zostanie poproszony o wykonanie manewru nagłego hamowania.

Zgodnie z projektem, w jednym szkoleniu będzie mogło uczestniczyć nie więcej niż 15 osób.

Niestety, nie jest jeszcze znana cena takiego szkolenia.

Źródła:

https://moto.infor.pl/prawo-jazdy/utrata-prawa-jazdy/6301433,punkty-karne-beda-sie-kasowac-po-roku-od-17-wrzesnia-2023-r.html

https://moto.infor.pl/prawo-jazdy/kursy/6301432,kurs-redukujacy-punkty-karne-2023-nowe-zasady-od-17-wrzesnia.html

https://tvn24.pl/biznes/moto/szkolenia-redukujace-punkty-karne-po-nowemu-ile-beda-trwaly-mswia-przygotowalo-projekt-7299194

https://www.rp.pl/prawo-drogowe/art39050111-beda-duze-zmiany-w-kasowaniu-punktow-karnych-znamy-termin

Kategorie: prawo jazdy