Zmiany w egzaminowaniu!

Czyli co powinniście wiedzieć, zanim przywitacie się z egzaminatorem 😉

Nowy rok, nowy ja – chciałoby się rzec. Można przypuszczać, że ustawodawca również zapragnął zmienić się na lepsze i od 1 stycznia 2024 przygotował szereg zmian w zasadach  praktycznej (i trochę teoretycznej) części egzaminu na prawo jazdy.  Oto przedstawiamy Wam kilka znaczących zmian, które bezpośrednio mogą Was, kursantów, dotyczyć.

1.      Zdałam czy nie zdałem?

Od stycznia egzaminator nie będzie miał obowiązku Was informować o popełnionych błędach w czasie wykonywanego zadania egzaminacyjnego, chyba że będą one tak rażące i będą wymagały bezpośredniej ingerencji egzaminatora. Co to oznacza w praktyce: może tak być, że będąc w połowie trwania egzaminator podejmie decyzję o negatywnym wyniku egzaminu, jednak informację o tym usłyszycie po powrocie do WORD-u. Zmiana ta ma na celu zmniejszenie stresu u zdających i ułatwienie im skupienia się na prowadzeniu pojazdu.

2.      Motocykliści pod lupą

Od stycznia egzaminy praktyczne dla jednośladów będą się odbywać pod jeszcze czujniejszym okiem egzaminatora. Co to znaczy? Egzaminator przesiada się w aucie jadący za osoba egzaminowaną na miejsce pasażera, przez co ma pilnie obserwować ruchy osoby zdającej i wychwytywać wszelkie popełnione błędy – jednym słowem będzie ciężej ;/

Dodatkowo motocyklista będzie mógł również oblać egzamin za „nieprawidłowy sposób wykorzystania stroju”. Niestety, ustawodawca nie specjalnie podał co konkretnie ma na myśli pod tym sformułowaniem, więc domyślamy się, że chodzi głównie o niezapięte kaski, latające sznurówki od butów, nie zasunięte przyłbice kasku (jeśli są w nie kaski wyposażone), “plażowe” stroje kursantów albo peleryna Batmana puszczona luzem za motocyklem. 😉🦇

3.      Pachołek i tyczka – przejazd między zadaniami

Kosmetyczna zmiana w przepisach również dotyczy przejazdu pomiędzy zadaniami. Możliwe, że nie wszyscy wiedzieli, że poruszając się po placu manewrowym, pomiędzy kolejnymi zadaniami egzaminacyjnymi, potrącenie tyczki lub pachołka oznaczało oblanie egzaminu. Od 1 stycznia 2024 egzaminator nie przerwie egzaminu jeśli dotkniemy pachołka/tyczkę podczas przejazdu pomiędzy kolejnymi zadaniami.

4.      Poczytaj mi egzaminatorze

Dyslektycy mający orzeczenie poradni psychologniczno-pedagogicznej mogą liczyć na wsparcie egzaminatora w czasie egzaminu teoretycznego. Nowe przepisy dopuszczają na organizację przez WORDy egzaminów, gdzie egzaminator będzie czytała takiej osobie pytania i odpowiedzi na egzaminie – oczywiście odpowiednio do sytuacji wydłużono czas na odpowiedź dla takich osób (z części podstawowej 40 sekund – zamiast 20; z części specjalistycznej testu – łącznie 75 sekund – zamiast 50 sekund).

5.       Kwadrans akademicki

Zarówno podczas części teoretycznej egzaminu jak i części praktycznej egzaminu, będzie można uwzględnić 15 minut spóźnienia, ale także będzie można je rozpocząć 15 minut wcześniej, jeżeli zarówno egzaminator jak i osoba egzaminowania będą do niego gotowi. Nie oznacza to, że można spóźnić się na egzamin teoretyczny i oczekiwać na wpuszczenie do sali w trakcie trwania egzaminu, chodzi natomiast o jego rozpoczęcie!

Jest jeszcze szereg drobnych zmian, które w dużo mniejszym stopniu dotyczą Was, kursantów. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej zapraszamy do przeczytania samej znowelizowanej ustawy i opracowań z nią związanych 😉

Kategorie: prawo jazdy

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *