Kategoria C prawa jazdy uprawnia do kierowania

  Posiadając ten rodzaj kategorii możesz kierować pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu.
  W/w pojazdem z przyczepą lekką,
  Ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym

Wymagania dla kategorii C

  Posiadanie prawa jazdy kategorii B i C
  Osiągnięcie wymaganego wieku – 21 lat (kurs można rozpocząć najwcześniej 3 miesiące przed osiągnięciem wymaganego wieku, jednak do egzaminu teoretycznego można podejść nie wcześniej niż 1 miesiąc przed kwalifikowanym wiekiem)
  Założenie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK); KLIKNIJ

Pojazd

  Na wyposażeniu Ośrodka znajduje się MAN TLG – pieszczotliwie zwany przez naszych instruktorów “Mańkiem”. Jest to ten sam samochód ciężarowy, z którym będziecie mieć do czynienia na egzaminie praktycznym w WORD Katowice.

  Do naszego Mańka jest sprzęglona przyczepa AGRICOM, przez co zestaw pojazdów wynosi ok. 16 m.

Instruktorzy

  Zajęcia są prowadzone przez bardzo doświadczonych instruktorów, którzy “zjedli zęby” na szkoleniach na prawo jazdy. Nie są im obce żadne zagadnienia, a wręcz przeciwnie – są to chodzące encyklopedie i znają każde niuanse z zakresu przepisów o ruchu drogowym zwłaszcza te, dotyczące tonaży i ograniczeń. Śmiało, możecie ich sprawdzać do woli, zaskoczą Was nie raz.

Teoria

  Aby zminimalizować czas trwania kursu, naszych kursantów najpierw wysyłamy na egzamin teoretyczny do WORDu – zwłaszcza, że większość osób ubiegających o tę kategorię jest czynnym kierowcą i przepisy nie stanowią dla niego żadnego problemu 🙂.
  Kursant koniecznie wcześniej musi wyrobić numer PKK.
  Oczywiście zapewnimy materiały do samodzielnej nauki, dostęp do aktualnej bazy pytań. Zapraszamy do biuro po odbiór materiałów!
  Kursanci zwolnieni są z odbycia zajęć z pierwszej pomocy przedmedycznej.

Praktyka

  Część praktyczna kursu obejmuje 25 godzin jazd plus dodatkowo przewidziana jest 1,5 h przeznaczona na egzamin wewnętrzny praktyczny.
  Pierwsze spotkania spędzamy na placu manewrowym – są na nich omówione takie zagadnienia jak sprawdzenie stanu technicznego pojazdu i jego elementów do bezpiecznej jazdy jak i przygotowanie do samej jazdy. Kolejno kursant przyzwyczaja się do gabarytów nowego auta (oj, to nie to samo co samochód osobowy) i opanowywuje zadania związane z placem manewrowy takie jak płynna jazda pasem do przodu i do tyłu (tzw. łuk).
  Nabierzecie wprawy w operowaniu samochodem ciężkim wraz z przyczepą – jej fizka na początku może sprawiać trochę problemu (cofając jak chcecie skręcić w prawo, kręcicie kierownicą w lewo i odwrotnie), jednak nasi instruktorzy pokażą Wam do tego odpowiednie techniki.
  Po kilku spotkaniach, wraz z instruktorem zaczynacie podbijać trasy egzaminacyjne w Katowicach jak i drogi w sąsiednich miastach.