Kategoria C, C+E prawa jazdy uprawnia do kierowania

  Kategoria C, C+E umożliwia prowadzenie pojazdu o masie powyżej 3,5 tony z przyczepą (waga przyczepy może być wyższa niż 750 kg, w odróżnieniu od samej kat. C).
  W/w pojazdem z przyczepą lekką,
  Ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym

Wymagania dla kategorii C, C+E

  Posiadanie prawa jazdy kategorii B
  Osiągnięcie wymaganego wieku – 21 lat (kurs można rozpocząć najwcześniej 3 miesiące przed osiągnięciem wymaganego wieku, jednak do egzaminu teoretycznego można podejść nie wcześniej niż 1 miesiąc przed kwalifikowanym wiekiem)
  Osiągnięcie wymaganego wieku – 18 lat z kwalifikacją wstępną.
  Założenie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK); KLIKNIJ

Pojazd

  Na wyposażeniu Ośrodka znajduje się MAN TLG – pieszczotliwie zwany przez naszych instruktorów “Manią”. Jest to ten sam samochód ciężarowy, z którym będziecie mieć do czynienia na egzaminie praktycznym w WORD Katowice.

  Do naszej Mańka jest sprzęglona przyczepa AGRICOM, przez co zestaw pojazdy wynosi ok. 15 m

Instruktorzy

  Zajęcia są prowadzone przez bardzo doświadczonych instruktorów, którzy “zjedli zęby” na szkoleniach na prawo jazdy. Nie są im obce żadne zagadnienia, a wręcz przeciwnie – są to chodzące encyklopedie i znają każde niuanse z zakresu przepisów o ruchu drogowym zwłaszcza te, dotyczące tonaży i ograniczeń. Śmiało, możecie ich sprawdzać do woli, zaskoczą Was nie raz.
  Oczywiście gwarantujemy również luźne rozmowy, instruktor też człowiek – wiele przeżył i ma na pewno sporo zabawnych historii do opowiedzenia.

Teoria

  Aby zminimalizować czas trwania kursu, naszych kursantów najpierw wysyłamy na egzamin teoretyczny do WORDu – zwłaszcza, że większość osób ubiegających o tę kategorię jest czynnym kierowcą i przepisy nie stanowią dla niego żadnego problemu 🙂.
  Kursant koniecznie wcześniej musi wyrobić numer PKK.
  Oczywiście zapewnimy materiały do samodzielnej nauki, dostęp do aktualnej bazy pytań. Zapraszamy do biuro po odbiór materiałów!
  Kursanci zwolnieni są z odbycia zajęć z pierwszej pomocy przedmedycznej.

Praktyka

  Część praktyczna kursu obejmuje aż 45 godzin jazd (zwyczajowo to 20 h z kat. C i 25 h z kat. C+E) plus dodatkowo przeznaczamy aż 2,5 h na egzamin wewnętrzny praktyczny.
  Pierwsze spotkania spędzamy na placu manewrowym – są na nich omówione takie zagadnienia jak sprawdzenie stanu technicznego pojazdu i jego elementów do bezpiecznej jazdy jak i przygotowanie do samej jazdy. Kolejno kursant przyzwyczaja się do gabarytów nowego auta (oj, to nie to samo co samochód osobowy) i opanowywuje zadania związane z placem manewrowy takie jak płynna jazda pasem do przodu i do tyłu (tzw. łuk).
  Nabierzecie wprawy w operowaniu samochodem ciężkim wraz z przyczepą – jej fizyka na początku może sprawiać trochę problemu (cofając jak chcecie skręcić w prawo, kręcicie kierownicą w lewo i odwrotnie), jednak nasi instruktorzy pokażą Wam do tego odpowiednie techniki.
  Po kilku spotkaniach, wraz z instruktorem zaczynacie podbijać trasy egzaminacyjne w Katowicach jak i drogi w sąsiednich miastach. Z pewnością na tego rodzaju kursie przejedzie wiele wspólnych kilometrów – toż to aż 45 wspólnych godzin na kursie 😂